Classic | grey | hook fastening
€24.90
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
1100G
Product information
The classic among hairdressing capes – lightly crushed and with exceptional wearing comfort, this cape is an essential part of every salon's basic equipment. It is breathable and particularly well-suited for individual embroidery.
| Collection: | Classic |
|---|---|
| Product type: | cutting cape |
| Color: | grey |
| Personalization: | Without |
| Features: | breathable |
| Equipment: | Signature cape slits for client convenience |
| Type of closure: | Hook fastening |
| Size(s): | 135 x 150 cm |
| Material: | 100 % nylon |
| Back length: | approx. 50 cm (depending on neck circumference) |
| Neck circumference: | approx. 60 cm |
| Target group: | Men, Women |
Login
No reviews found. Share your insights with others.