NANO Air Comfort | black | snap fastening
€39.90
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
94090
Product information
The comfort cape for haircuts combines lightweight fabric and generous coverage with innovative NANO technology. The integrated sleeves allow for great freedom of movement and prevent hair from entering the sleeves. The comfort cape is the ideal choice for customers who appreciate comfort, functionality, and innovative technology without compromising on style.
| Collection: | NANO |
|---|---|
| Product type: | cutting cape + arms |
| Color: | black |
| Personalization: | Without |
| Features: | NANO technology, breathable, stain resistant, super light, super soft |
| Equipment: | Without signature cape slits |
| Type of closure: | Snaps |
| Size(s): | 310 x 205 cm |
| Material: | 100 % polyester |
| Back length: | ca. 95 cm (depends on neck width) |
| Neck circumference: | approx. 60 cm |
| Target group: | Men, Women |
Login
No reviews found. Share your insights with others.