Skinny | ice/blue | snap fastening
€24.90
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
92420
Product information
Dive into the ease of cutting with the SKINNY hairdressing cape from Trend-Design! With just a touch of fabric, this cutting cape is not only a must-have for hairstylists but also a delight for your clients. Available in six trendy pastel colors, the SKINNY not only gives your salon a fresh look but also ensures ultimate comfort.
The lightness of the SKINNY makes it the perfect choice, especially when the weather heats up. Your clients will appreciate the gentle breeze while you artfully cut their hair. Say goodbye to heavy, uncomfortable capes – embrace the freedom of the SKINNY!
| Collection: | Skinny |
|---|---|
| Product type: | cutting cape |
| Color: | ice-blue |
| Personalization: | Without |
| Features: | breathable, super light, super soft |
| Equipment: | Signature cape slits for client convenience |
| Type of closure: | Snaps |
| Size(s): | 135 x 150 cm |
| Material: | 100 % polyester |
| Back length: | approx. 50 cm (depending on neck circumference) |
| Neck circumference: | approx. 60 cm |
| Target group: | Men, Women |
Login
No reviews found. Share your insights with others.