NANO 2in1 | black | snap fastening
Regular price:
€39.90
Available, delivery time: 1-3 days
Product number:
94068
Product information
1 cape for dyeing and cutting? - That will not do! Of course - NANO 2in1 combines the advantages of a cutting and dyeing cape. The customer is perfectly protected and at the same time enjoys the comfort of a breathable cape. In addition, the NANO technology offers optimal protection against dye stains.
| Collection: | NANO |
|---|---|
| Product type: | All purpose cape |
| Color: | black |
| Personalization: | Without |
| Features: | NANO technology |
| Features in the shoulder area: | stain resistant, water resistant |
| Features in the body area: | breathable, stain resistant |
| Equipment: | Signature cape slits for client convenience |
| Type of closure: | Snaps |
| Size(s): | 135 x 150 cm |
| Material (shoulder area): | 3 % polyurethane, 97 % reycled polyester (RPET) |
| Material (body area): | 100 % reycled polyester (RPET) |
| Back length: | approx. 50 cm (depending on neck circumference) |
| Neck circumference: | approx. 60 cm |
| Target group: | Men, Women |
Login
No reviews found. Share your insights with others.